
„Ott nincs mérlegelés. (...) Mint a farkasoknál, vagy te maradsz életben vagy a másik marad életben. Hatalmi vágy. Megtehetem, mert én vagyok az erősebb” – mondja a Hit Rádió Újratervezés című műsorában Tóth Kálmán, aki 25 évet ült kettős emberölésért. A beszélgetés 2020 októberében, nem sokkal a kettős rablógyilkos szabadulása után készült. Tóth Kálmánra azért esett a választás, mert a börtönévek alatt megtért, elvégezte a teológiát és megváltozott. A másfél órás beszélgetést itt lehet meghallgatni, szerintem nagyon érdekes. Tóth ugyan nagyvonalakban elmeséli, miért ítélték el, de a részletekért a korabeli lapokban kellett kutakodnom.
„Mint tegnapi számunkban megírtuk, Budapesten a II. kerület, Tárogató út 100/b szám alatt lakó 68 éves Lucz Józsefet és feleségét március 20-án az esti órákban különlegesen kegyetlen módon meggyilkolták. Az elkövetők tettük után a háromszobás lakást végigkutatták, ahonnan készpénzt és nagy értékű arany ékszereket vittek el” – írta 1995. március 24-én az Esti Hírlap.
Lucz József ügyvédet és feleségét a lap szerint szó szoros értelmében agyonverték és agyonrugdosták, de szúrásokat is találtak a testükön. A 24 éves Tóth Kálmán másnap önként jelentkezett a rendőrségen, ahol beismerte a gyilkosságot, és azt is elmondta, kikkel követte el a bűncselekményt. A Hit Rádió műsorában arról is beszél, hogy egyszerű betörésnek indult az egész, de a házaspár sajnos otthon volt.
„Néhány szót Tóthról. Régebben a sértettekkel egy házban lakott, akik tudtak a fiú csavargó életmódjáról, szülei pumpolásáról és kisebb bűncselekményeiről, amelyeket elkövetett, hogy pénzhez jusson. A gyilkosság idején már nem lakott a házban. Tóth adta az ötletet Csákványnak és Deáknak, hogy be kell törni a házaspárhoz, mert arany ékszert, sok pénzt és valutát lehetne zsákmányolni. Vártak az alkalmas időre. Tóth nyilvános telefonállomásról rendszeresen felhívta a házaspárt, de sosem szólt bele a kagylóba. A házaspár idegei kezdték felmondani a szolgálatot a titokzatos telefonhívások miatt. Végül egy napon, amikor valami oknál fogva éppen nem fogadták a hívást, Tóth elhatározta, hogy bandájával végrehajtja a betörést. Már nem érdekelte az a lehetőség, hogy a házaspár esetleg otthon van. Becsöngettek” – számolt be 1996 októberében a Szabad Föld, majd részletezték a kettős emberölést, amibe Tóth tavalyi visszaemlékezése szerint bűntársa lovallta őt bele. „Sajnos” lebuktak, bár szerinte Isten akkor sem hagyta volna szó nélkül tettüket, ha nem kapják el őket.
„Amint a hölgy ajtót nyitott, a filmekről látható vadsággal benyomakodtak az ajtón „Le a földre!” ordítással. Csákvány az asszonnyal, torkára tett késsel üvöltözött, hogy halálra rémüljön. Megőrizhető ilyen helyzetben a higgadtság? Később, amikor az asszony már nem élt, Tóth ráállt a testére és úgy nézte meg a szekrény tetejét.” Utóbbi momemtum azért is különösen felkavaró, mert a Hit Rádió műsorában Tóth úgy emlékszik vissza fiatalkori önmagára, mint aki gyűlölte és elítlte a testi agressziót.
A férfi egyébként azok után tért meg a börtönben, hogy egy időben úgy tűnt, le kell amputálni a lábát, de „Isten csodálatos módon megyógyította.”
Tóth első fokon életfogytiglant kapott azzal, hogy 25 év elteltével helyezhető szabadlábra. Csákványt 15 évi, Deákot hat évi fegyházbüntetéssel sújtották. A jogerős ítéletről már nem találtam hírt, de gyanítom, maradt ez. (Tóth Kálmán védője indítványozta a férfi egészségi állapotának orvosi kivizsgálását, miután állítása szerint Tóth börtöntűrő képessége alacsony a betegségei miatt.)